Často se ve firmách i v garážích hromadí palety. Co s nimi? Můžete s nimi zatopit, nebo pořídit dětem malý domek na zahradu. Postavit dětský domeček ze starých palet na zahradu není nic těžkého, ovšem počítejte s tím, že se jedná o časově náročnou činnost. V následujícím seriálu vás seznámíme s tím jak jsme stavěli domek my. Berte následující řádky spíše jako inspiraci.
Co budeme potřebovat?
Předně samozřejmě palety. Jejich počet závisí na tom, jak velký domek budeme stavět. Počítejte s tím, že ideální rozměry, by měly být alespoň na dvě palety půdorysu. Náš příkladový domek je trochu atypický, tady se spojily dvě palety v půdorysu + jedna, která představuje malou verandu. Záleží jen na vás.
Poté počítejte se stěnami, které pár palet rovněž sežerou a nakonec i s tím, že budete muset mezery mezi jednotlivými prkýnky vyplnit – lze na to použít právě také vytrhané plaňky z palet, ovšem tady se fantazii meze nekladou jak uvidíte.
Dále bude potřeba hromada hřebíků různých velikostí, prkna pro doplňky a laťky, které budou držet střechu. Na střechu musíme dát izolační materiál, zbytky Ipy, které se válí na půdě jsou ideální.
Základna
Stavba základny je velmi důležitá a také dlouhá, ale nepodceňujte ji. Pokud stavíte na betonu, nebo na zámkové dlažbě, nebudete muset vyrovnávat terén. Plus pro vás. Pokud stavíte na zahradě, budete muset zvolit nějaké podložení. Domek nemůže stát na trávě, brzy by se promočil a začal hnít. Jako podložení vám postačí obyčejné cihly, nebo jiný pevný materiál. Snažte se postavit základnu ve vodoroné poloze.
Podle toho jak chcete, aby váš domek vypadal zvolte půdorys. Palety k sobě připevněte pevně, volte klidně krováky. Podlaha na obrázku je prošpikovaná ze všech stran silnými hřebíky, aby byla co nejpevnější. Kvůli šířce hřebíků budete možná muset také předvrtávat. Další možností je palety k sobě prostě přišroubovat. Nic nezkazíte ani pokud k sobě palety svážete.
Pokud máte pevně spojené palety k sobě, vyrovnejte „terén“ a základnu postavte na místo určení. Hotový domek lze sice přenést, ale nedoporučujeme to jednak kvůli konstrukci, ale také proto, že výsledné dílo bude něco vážit. Nezapomeňte mezery v paletách (můžete použít prkna z jiných palet, nebo prostě prkna, která najdete a do mezer pasují) u základny zakrýt prkny ještě před stavbou stěn, později by to bylo obtížné.
Stěny
Na hotovou základnu je třeba připevnit stěny. Výhodou palet je, že se dají svázat předtím než je sbijete k sobě. Dostanete tak představu o tom jak bude samotný domek vypadat a můžete se stěnami ještě hýbat a upravovat je. Jakmile palety, které tvoří stěny stojí, můžete je spojit. Opět použijte silnější hřebíky a to především při přibíjení do základny. Spojení v rozích můžete zpevnit nějakými rohovými vingly, což lze samozřejmě i ve spoji podlahy a stěn.
Tento návod slouží pouze jako inspirace pro kutily, do stavby domku se nepouštějte pokud nemáte alespoň základní zkušenosti s prací se dřevem. Nezapomeňte, že v domku si budou hrát děti, takže dbejte na pevnost a stabilitu stavby.
PŘÍŠTĚ: Věnec a střecha …
JEDNOTLIVÉ DÍLY SERIÁLU:
Díky za návod, pod střchu jsme zavěsili u okna květináčky s kytkami, takže vesele i zaléváme a vypadá to moc hezky.