zahradni domek z paletVěnec a štíty
Dalším důležitým prvkem na našem domku bude střecha. Začneme věncem, který bude muset suplovat pevné prkno, nebo třeba trámek. Jeho pomocí spojíme všechny čtyři stěny pevně k sobě. Nejprve položte prkno na horní stranu postavených palet a poté jej zatlučte tak, aby svazoval jednotlivé palety k sobě. Hřebíky protloukáme buď do spojovacích kvádrů palet. Nebojte se natlouct hřebíky všude, kde je to možné. Ideální je spojit věnec ještě kovovými rohovými díly, ale není to nutné. Sami si všimněte, že po nasazení věnce je nyní domeček zase stabilnější.

Patrně nejtěžší část vás čeká při stavbě štítu. I tady je třeba volit pevný materiál přestože se jedná jen o zahradní domek z palet, s prkny si zde nevystačíte. Nasadit lze 4 až 6 trámků. Náš ukázkový domek má čtyři. Nejprve musíte zvolit úhel pod kterým bude střecha postavena. Ideální je samozřejmě pravý úhel, budete mít méně práce, ovšem vždy to nejde. Například na ukázkovém domku se musela udělat střecha nižší.

stity 1

Takže přiložte jednoduše trámky k sobě v úhlu jaký vám vyhovuje. Načrtněte si tužkou místa, kde budete řezat. Poté musíte v místech, kde jste načtrtli řez řezat zhruba do poloviny trámku. Následně ještě musíte vyříznout podélně (v polovině půdorysu). Na každém trámku tak vzikne „schůdek“. Poté přilože opět trámky k sobě. Vznikne zámek, který pevně stlučte, ale ještě raději pevně sešroubujte. Nečiňte tak ovšem pouze na jednom místě, trámky by se v zámku rozjížděly. Pamatujte na to, že tento štít bude držet těžkou střechu. Druhý (případně i třetí) útvar vyrobte přesně podle prvního.

Osazení na věnec je další důležitý krok. Nejprve nanečisto nasaďte a srovnejte štítové trámy na chatku. Potom v místech, kde sedí na věnci načrtněte klínek a ten také vyřízněte. Opět na všech čtyřech (nebo šesti a více) trámcích. Po vyříznutí a posazení na stěny by měly trámky držet samy od sebe.

stity 2

Nyní je třeba vyměřit prkna, která budou sloužit jako štíty a nařezat je ještě před osazením domku střešními trámky. Tady stačí jen přiložit prkna na trámky, načrtnout řezy a následně uříznout. Tady je třeba dbát jen na to, aby prkna nepřesahovala přes trámky, nemusí nutně lícovat s okraji trámků, protože stejně bude tato šást schovaná uvnitř domku.

TIP: Věděli jste, že z palet lze vyrábět i vertikální zahrady?

Štíty

Štíty jsou kapitola sama o sobě. Prkna na štíty můžete nasadit ještě před osazením trámků na věnec, ale budete muset pravděpodobně hodně dobře vyměřovat. U našeho vzorového domku jsme nejprve napevno natloukli trámky střechy, přidali dvě tři prkna střechy na každé straně a až potom přidali prkna štítů. Tady je třeba být opatrný, abyste si neshodili celé štíty, takže buďto musí někdo přidržovat z druhé strany, nebo to zvládnete opatrně i vy sami.

Poslední kontrola a napevno natlučeme na věnec a na stěny pokud to jde.

Tento návod slouží pouze jako inspirace pro kutily, do stavby domku se nepouštějte pokud nemáte alespoň základní zkušenosti s prací se dřevem. Nezapomeňte, že v domku si budou hrát děti, takže dbejte na pevnost a stabilitu stavby.

PŘÍŠTĚ: Střecha …

PŘÍŠTĚ: Doplňky … JEDNOTLIVÉ DÍLY SERIÁLU:

Pokud máte připomínky, dotazy, nebo rady a nápady, podělte se v komentářích.

Similar Posts
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments