Mít vlastní udírnu na zahradě, to je sen každého milovníka dobrého jídla. Pokud vás už omrzelo klasické grilování či pečení, tak toto je věc přesně pro vás. A navíc nejenže si v ní můžete připravit spoustu dobrot, ale také může být ozdobou dvora či zahrady.

Jaká je náročnost

Náročnější může být stavba udírny v případě, že ji doopravdy budete stavět celou sami. Pokud si práci chcete trochu ulehčit, můžete využít speciálních „amerických“ udíren či udíren elektrických.

Rozmyslete si, co vlastně chcete

Pokud toužíte po tradiční domácí udírně, ve které připravíte jak veliké množství masa, tak různé klobásy, ryby, sýry či celé prase, je pro vás ideální volbou klasický „domeček“ s plechovou vnitřní udící komorou.

Pro méně náročné uživatele či do menších prostor se hodí dřevěná udírna, ta je ideální pro zpracování ryb, masa i klobás. Dřevěné udírny jsou tvořené jednoduchou bednou, do které je přístup ze strany či shora přes výklopné víko s plechovým komínkem.

Pořádné základy, základ úspěchu

Rozhodli jste se tedy, že si chcete postavit svépomocí klasickou udírnu s kovovou udící skříní a obestavěnou cihlami? Je to sice mnohem náročnější než koupit hotový produkt, ale za ten výsledek to stojí. Na úplném začátku se vyplatí koupit si příručku, např. knihu Udírny od Václava Vlka, která celý postup stavby názorně popisuje.

Předtím než začnete stavět je nutné si pozorně prohlédnout terén, kde udírnu chcete. Ideální je to na hraně terénní vlny, která umožní dodržet výškový rozdíl mezi udící komorou a ohništěm. Základ je však stejný jako u ostatních udíren, a to ohniště, odkud je kouř přiváděn kouřovodem do udicí skříně.

Jako obložení použijte cihly, které zaručují dostatečnou tepelnou setrvačnost. Ta pomáhá k snadnému udržení potřebné teploty bez přílišné námahy a také pomáhá zamezit rychlému vychladnutí udírny.

Celou udírnu nesmíte zapomenout zastřešit. Nikdo asi nechce, aby mu na maso pršelo že? A navíc by nic nevyudil. Se střechou si můžete hrát a navrhnout jakou sami chcete. Klasický český styl kapličky je vhodné završit krovem s pálenou střešní krytinou. Můžete si ji však udělat středomořskou či tradičně inspirovanou ve stylu pece.

Na kolik to vyjde?

Americké či elektrické udírny vhodné i do vnitřních prostor vás vyjdou okolo 4 000 – 10 000 korun. Pokud udírnu stavíte, budete muset nakoupit všechen potřebný materiál. Nejdříve si však spočítejte, kolik ho potřebujete, a přidejte cca 10 % rezervy.

V dnešní době se ceny materiálů, speciálně cihel a dřeva, šplhají velmi vysoko, a tak ani tato volba nebude příliš levná. S touto situací vám dokáže pomoci spotřebitelský úvěr, ale pozor pečlivě si spočítejte, kolik financí vlastně potřebujete, a nepůjčujte si zbytečně moc.

Similar Posts
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments